močové cesty

Úvodní strana Mohu onemocnět právě já? Příčiny a projevy Jak zánětům předejít Diagnostika a léčba Nejčastější otázky

 

Diagnostika a léčba dolních cest močových

Musíte-li chodit častěji na „malou“ a při domočování cítíte pálení, můžete se pokusit o samoléčbu. Hodně pijte a buďte v teple. Zůstaňte raději alespoň týden doma, abyste si mohla dojít na toaletu, kdy budete potřebovat (zpočátku se vám může „chtít“ i dvakrát za hodinu). Subjektivní potíže by měly zmizet do tří dnů. Nestane-li se tak, neváhejte a jděte k lékaři.

První diagnózu mohou poskytnout testovací papírky, nejsou ale zcela spolehlivé. Proto je lepší podstoupit zcela nenáročné klinické vyšetření. Vaši moč podrobí lékař mikrobiologickému vyšetření. Z něho lékař zjistí přítomnost bakterií a také, který lék bude pravděpodobně nejvíce účinný. Výsledky vyšetření jsou však známé až za několik dnů a léčbu je třeba zahájit ihned. Proto lékař využívá klinické vyšetření a chemické a mikroskopické vyšetření moče. Je-li prokázána infekce, nasadí antibiotikum tzv. naslepo − tj. takové, které působí proti nejpravděpodobnějším původcům infekce. Pokud neúčinkují, změní je po dvou až třech dnech podle konkrétních výsledků mikrobiologického rozboru moče.

Počítejte také s tím, že vás lékař pošle i na sonografii podbřišku a břicha. Mezi další způsoby, jak zjistit infekci, patří cystoskopie nebo urikult.

Lék první volby – antibiotika

První volbou lékaře jsou tedy zpravidla močová antiseptika. Pokud neúčinkují nebo je nesnášíte, nastupují léky se systémovým účinkem (nepoužívají se pouze k léčbě močových infekcí). Těhotným a kojícím ženám pak bývají předpisovány beta-laktamové preparáty.

Antibiotika dokážou bojovat proti bakteriím, které v močových cestách páchají škody. Likvidují je či alespoň redukují jejich množství. Při léčení chronických nebo často se opakujících infekcí budete užívat čtvrtinu léčebné dávky antibiotika jedenkrát denně na noc. To proto, že v době, kdy spíte, zůstává moč v měchýři nejdéle a uchycení nebo rozmnožení bakterií je nejpravděpodobnější. Přes den, pokud dostatečně pijete, měchýř vymýváte.

Střevní bakterie však mohou ulpět na sliznici pochvy jako na přestupném rezervoáru. Nemusí sice vyvolat žádný gynekologický problém, ale při styku se pak vtírají na kůži nebo na povrchu kondomu do ústí močové trubice a odtud už snadno vycestují do měchýře. Téměř dvě třetiny žen, kterým se záněty močových cest opakovaně vrací, pocítí příznaky již za 24 hodin po pohlavním styku. Tyto ženy by měly souběžně s antibiotiky používat vaginální antibakteriální krém jedenkrát týdně. Starším ženám je doporučován lokální hormonální lék, který podporuje kvalitu sliznic pochvy i močové trubice. Právě u těchto žen je imunomodulace velmi efektivní součástí léčby. Měla by trvat alespoň deset dní.

Má smysl brát imunomodulanty během nemoci?

Léky posilující obranyschopnost organizmu mohou léčbu antibiotiky doplnit. Lepšího efektu však lze dosáhnout preventivní terapií jednou ročně v délce tří měsíců. Organizmus je pak na vpád nepřátelských bakterií E. coli či dalších připraven a může velmi rychle reagovat.

Kdy je možná samoléčba a jak vypadá?

V případě, že infekce probíhá bez jakýchkoliv větších příznaků (nemáte-li krev v moči, pálení je mírné a nucení k močení není příliš časté), můžete se pokusit ji zvládnout sami. Nejjednodušší cestou je zůstat alespoň v klidu a teple doma a pít dostatek tekutin včetně zklidňujících čajů. Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé v poměru 1:1:1. Stejně tak pomáhá čaj z kombinace petržele, vlaštovičníku, medvědice léčivé a truskavce podávaný třikrát denně před jídlem. (Není vhodný pro děti a těhotné ženy!)

Ženy, které trpí opakovanými záněty, mohou preventivně pít čaj ze směsi kořenu kozlíku, omanu a proskurníku, chmele, mateřídoušky, natě mařinky a semena tykve. Poměr všech těchto složek však musí být velmi přesný, proto je lepší koupit si jej přímo v lékárně či ve specializovaných obchodech.

Úkolem čajů a dalších přípravků z rostlin je doplnit běžnou stravu a posílit tak obranyschopnost organizmu vyčerpaného stresem, fyzickou námahou a třeba i znečištěným životním prostředím. Zázraky však dělat neumějí. Pokud tedy příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři.

Přímo proti bakteriím způsobujícím záněty dolních močových cest však dokážou posílit imunitu asi zatím jen imunomodulanty. V poslední době se na trhu objevily tzv. proteoglykany vyrobené ze stěn některých bakterií a hub, které zvyšují a urychlují imunitní reakce. Jejich specifický účinek v prevenci infekcí močových cest však dosud nebyl prokázán žádnou studií.

Kdy určitě musíte k lékaři

Pokud objevíte v moči krev, pálení a řezání se prodlužuje a stupňuje, vyhledejte lékaře. Trápí-li vás zánět močového měchýře opakovaně, může vám lékař předepsat i „antibiotika do kabelky“, která začnete užívat hned, jak se objeví příznaky infekce. Pokud je důvodem recidiv snížení obranyschopnosti sliznic, lékař vám pravděpodobně předepíše i přídatnou léčbu imunomodulanty. Ty posílí obranné schopnosti sliznice močových cest a urychlí tak léčbu zánětu.