močové cesty

Úvodní strana Mohu onemocnět právě já? Příčiny a projevy Jak zánětům předejít Diagnostika a léčba Nejčastější otázky

 

Prevence infekce dolních cest močových

Riziko onemocnění zánětem močového měchýře lze zmírnit dodržováním několika zásad: vypijte denně 2 až 2,5 litru tekutin, dodržujte hygienu při sexuálním styku, nezadržujte často moč a užívejte vitamin C. Ten totiž zvyšuje kyselost moči, čímž vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií Escherichia coli. Patříte-li k ženám, které trápí infekce dolních močových cest opakovaně, zeptejte se lékaře na možnost podstoupit každý rok tříměsíční imunomodulační terapii.

Proč je stimulace imunity důležitá?

Bílé krvinky kontrolují každou novou bakterii, se kterou se ještě ve vašem organizmu nesetkaly. Pokud ji označí za cizorodou látku, pohltí ji a rozbijí. Pak kousíčky vyloží na svém povrchu jako rozinky na koláči a zavolají ostatní buňky imunitního systému, aby přišly prozkoumat jejich strukturu. Úkolem těchto buněk pak je vytvořit protilátky, které, jakmile někdy v budoucnu podobnou bakterii potkají, nemilosrdně ji zlikvidují.

Máte-li však z nějakého důvodu imunitu oslabenou, musí biologický proces výroby protilátek převzít imunomodulátory (imunostimulanty). Výrobce takových léků v podstatě přejímá roli bílých krvinek, upraví preventivně místo nich bakterie, které pak vyvolají odpověď imunity specificky zaměřenou právě například na Escherichia coli vyvolávající infekce močových cest. Organizmus je tak připraven s bakteriemi bojovat hned, kdykoli se objeví.

Cestou pro bakterie mohou být i tanga

Součástí preventivních opatření proti infekci dolních cest močových je samozřejmě i pravidelné vyprazdňování močového měchýře, správné utírání (směrem dozadu) po použití toalety, řádné vyměňování ručníků, vložek i tamponů a vymočení se před a po pohlavním styku. Ženy s opakovanými záněty dolních močových cest by se měly vzdát tang. Jejich celodenní nošení totiž ke vzniku uroinfekce přispívá. Tenká textilie zvlhne potem a sekrety a slouží jako knot, po kterém bakterie cestují z konečníku do oblasti močové trubice.