močové cesty

Úvodní strana Mohu onemocnět právě já? Příčiny a projevy Jak zánětům předejít Diagnostika a léčba Nejčastější otázky

 

Příčiny a projevy infekce dolních cest močových

Bolí vás v podbříšku či v oblasti měchýře? Trápí vás časté nucení na močení, pálení či řezání při močení nebo máte v moči krev? Pak neváhejte a obraťte se na odborníka. Těmito příznaky se totiž projevuje infekce močových cest, která může při častém opakování vést až k chronickému zánětu ledvin.

Zánět močových cest způsobuje přítomnost škodlivých bakterií ve sliznicích dolních močových cest a měchýře. V 80 procentech jde o bakterie Escherichia coli. V 5 až 15 procentech pak o Staphylococcus epidermidis a Enterococcus faecalis, či Streptococcus viridans. Opakované infekce nemocných po předchozí časté léčbě antibiotiky tvoří v 5 až 10 procentech již vyselektované odolné bakterie, jako je Pseudomonas sp., Klebsiella sp., Proteus sp. Všechny tyto bakterie jsou velmi důležitými obyvatelkami střevní mikroflóry, kde některé z nich hrají velmi důležitou roli při trávení. Problém však může přijít ve chvíli, kdy tyto bakterie opustí své přirozené prostředí a z konečníku „vycestují“ do močové trubice a dále do močového měchýře. Tady se totiž z přátelských bakterií rázem stávají nechtěnými a škodlivými vetřelci.

Můžete se infekci močových cest ubránit?

Vzniku močových sedimentů, které podporují uchycení bakterií a následný rozvoj infekce, zabráníte, chodíte-li „na malou“ vždy včas a úplně se vyprázdníte. Říká se tomu wash-out neboli oplach. Sliznice se navíc proti normálně přítomným bakteriím sama chrání vrstvou ochranného povlaku („slizu“), který obsahuje kyselé mukopolysacharidy, glykosoamioglykany a protilátky. Jakmile je však bariéra z nějakého důvodu narušena nebo je snížen obsah protilátek, může dojít k infekci. Při správném léčebném postupu je však obranyschopnost sliznice brzy obnovena. Naopak podcenění příznaků, nedostatečné léčení či opakované střídání antibiotik naslepo přirozené zdroje imunity vyčerpává a je důvodem k opakovanému onemocnění.

Obranyschopnost sliznice močových cest i měchýře může být snížena z mnoha důvodů. Patří k nim prochladnutí, celkové vyčerpání či pohlavní styk. Negativně působí i léčba ozařováním při nádorovém onemocnění pohlavních cest nebo střev, které mění povrch močových cest, zmenšuje kapacitu močového měchýře a snižuje elastičnost sliznic měchýře i močové trubice. Vlastnosti povrchu močových cest ovlivňuje i hormonální léčba, zejména kortikoidy.

Jak se zánět močových cest a měchýře projevuje

V první fázi musíte chodit častěji močit, ale vždy se vyprázdníte jen trochu. Také vás to trochu pálí a za stydkou sponou pociťujete tupou bolest. Někdy může být moč krvavá, kalná a páchnoucí. Avšak pokud trpíte infekcí dolních močových cest opakovaně a hodně pijete, má většinou moč barvu slámy a je vodnatá.

S postupujícím zánětem chodíte močit stále častěji a také pálení se prodlužuje a stupňuje. Některé ženy mají pocit, že musí jít močit již ve chvíli, kdy jdou z toalety. A přitom cítí pálení, jako kdyby měly v močových cestách žiletky nebo skelné střepy.

Zánět močového měchýře se neprojevuje celkovými příznaky – tedy například teplotou, zvracením, změnami krevního tlaku a pulzu.

Opakované záněty dolních močových cest vedou k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, který má pak nižší kapacitu. Neléčené nebo nedostatečně léčené uroinfekce však mohou vést i k dalším komplikacím − např. zánětům ledvin. Ty jsou vždy závažné, a mohou dokonce ohrozit i život.