močové cesty

Úvodní strana Mohu onemocnět právě já? Příčiny a projevy Jak zánětům předejít Diagnostika a léčba Nejčastější otázky

 

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je nejčastější zánětlivé onemocnění u žen – alespoň jednou za život potká každou druhou ženu. Muže trápí asi osmkrát méně. Může za to anatomie. Močová trubice a sliznice měchýře se totiž u žen nachází mnohem blíže konečníku, odkud mohou být infikovány bakteriemi. Obtíže většinou spouštějí prochlazení, celkové vyčerpání, pohlavní styk nebo nějaká jiná onemocnění. Tedy stavy, kdy se mění prokrvení sliznice a bývá snížena celková obranyschopnost organizmu.

Zvýšené riziko onemocnět zánětem močového měchýře máte zejména, patříte-li do některé z následujících skupin:

Sexuálně aktivní ženy v reprodukčním věku: příčinou onemocnění bývá snížená obranyschopnost sliznic s opakovaným mechanickým drážděním při pohlavním styku. Riziko zvyšuje časté střídání partnerů, nedostatečná či špatně prováděná intimní hygiena a anální sex. Opakovaná (recidivující) infekce močových cest není důsledkem promiskuity partnerů ani chybné sexuální taktiky.

Těhotné ženy: v průběhu těhotenství se zvyšuje obsah cukru ve sliznicích močového měchýře. Sladké prostředí je pak vhodné pro množení bakterií.

Ženy v menopauze: ztenčení sliznic pochvy i močových cest vede ke snížení vrstvy sekreoticky aktivních buněk, a proto jsou snadněji osidlovány bakteriemi.

Pacientky s opakovanou (rekurentní) infekcí: příčinou opakované infekce močového měchýře je především snížená obranyschopnost sliznic dolních močových cest.

Malá děvčátka: v tomto případě zánět způsobuje používání nekvalitních plen či zanedbaná hygiena. Zevní ústí močové trubice je nutno utírat vždy od poštěváčku ke konečníku.

Muži s hyperplasií prostaty: mají snížený odtok moče z měchýře. Močový zbytek může být infikován a stát se pro muže trvalou obtíží. Jediným řešením je léčba prostaty.

Katetrizovaní pacienti: jakýkoliv katétr do močových cest je rizikem infekce. Vždy se totiž jedná o otevřenou drenáž, jejímž prostřednictvím komunikuje vnitřní a vnější prostředí. Od třetího dne jsou katétry z obou stran (odkud teče moč i mezi katétrem a kůží) kolonizovány vícevrstevným bakteriálním biofilmem.

Muži onemocní častěji infekcí dolních močových cest, když se její zdroj „posune“ blíž k ústí močové trubice. Jde tedy především o muže, kteří mají zúženou předkožku (fimózu, česky kuklu). Toto zúžení může být vrozené, ale také získané například vinou poranění při styku, špatně léčených, především mykotických zánětů předkožky. Trpí jím také diabetici nebo senioři. Infekce se rovněž vyskytuje častěji u mužů s pravidelným rektálním stykem.