močové cesty

Úvodní strana Mohu onemocnět právě já? Příčiny a projevy Jak zánětům předejít Diagnostika a léčba Nejčastější otázky

 

Nejčastější otázky

O NEMOCI

Proč se s infekcí močových cest potýkají častěji ženy?

Důvod spočívá v anatomii. Ženy mají kratší močovou trubici, která ústí blíže konečníku. Bakterie, které infekci vyvolávají, žijí běžně v tlustém střevě a díky stavbě těla mají tedy u žen do močové trubice kratší cestu.

Pokud žena onemocněla zánětem močového měchýře třikrát ve dvou letech, je to náhoda nebo jde o opakující se infekce a měla by se na ně tedy léčit?

Recidivující infekce se objevují obvykle tři měsíce až jeden rok po prvním onemocnění. Proto pravděpodobně tato žena trpí opakovanými záněty a ve spolupráci s lékařem by k tomu měla přihlédnout. Recidivující infekcí dolních cest močových trpí zhruba 5 procent žen, v mladším věku pak dokonce 36 procent. V případech, kdy je předpokládanou příčinou snížená obranyschopnost sliznic, může pomoci tříměsíční terapie imunomodulanty jedenkrát ročně.

Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu močového měchýře?

Typickými příznaky je časté nutkání jít na „malou“ a pálení či řezání při močení. Ženy však mohou pociťovat i tupou bolest za stydkou sponou. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí.

Je krev v moči běžným projevem zánětu močových cest?

Krev v moči k příznakům zánětu dolních močových cest skutečně patří. Avšak může být známkou i zcela jiného onemocnění. Pokud tedy zjistíte, že je vaše moč načervenalá, jděte neprodleně k lékaři.

Je krvácení při zánětech močového měchýře nebezpečné?

Určitě se nemusíte bát problémů, které souvisejí se ztrátou krve. Ta není nijak výrazná, a tudíž žádné nebezpečí nepředstavuje. Krvácení při zánětu dolních močových cest je však spojeno s výraznější bolestivostí.

Může opakovanou infekci zavinit pohlavní styk?

Sliznice pochvy hraje roli přestupného rezervoáru. Ulpívají na ní střevní bakterie a při styku se pak mechanicky vtírají na kůži nebo z povrchu kondomu do sliznice ústí močové trubice. Odtud už pak samy snadno doputují do měchýře. Proto je ženám s opakovaným onemocněním závislém na styku doporučována jako souběžná léčba antibakteriálním krémem nebo u starších žen hormonálním lékem, který podporuje kvalitu sliznic pochvy a močové trubice. Velmi efektivní součástí léčby je stimulaci obranyschopnosti sliznic imunostimulanty.

K jakým komplikacím vedou neléčené či nedostatečně léčené záněty dolních močových cest?

Opakované záněty dolních močových cest vedou k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, který má pak nižší kapacitu. Neléčené nebo nedostatečně léčené uroinfekce však mohou vést i k dalším komplikacím − např. zánětům ledvin. Ty jsou vždy závažné a mohou dokonce ohrozit i život.

Je pravda, že pro pacienty s cukrovkou je zánět močových cest nebezpečnější?

Ano, diabetici jsou záněty dolních močových cest více ohroženi a onemocnění může být těžší. Vysoká hladina cukru v krvi totiž může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je pak ideální pro rozmnožování bakterií. Průběh zánětu může být tedy u nemocných cukrovkou rychlejší a mnohdy i razantnější. Pokud jsou navíc diabetem postiženy už ledviny, je pravděpodobnost přesunu infekce do horních močových cest dvojnásobně pravděpodobná.

Přispívají tangové kalhotky k tvorbě zánětu močových cest?

Celodenní nošení tang může opravdu vést k zánětům. Tenká textilie zvlhne potem a sekrety a prádlo pak slouží jako knot, po kterém se bakterie snadno dostanou z konečníku do oblasti močové trubice. Z tohoto důvodu jsou tanga nevhodná pro jakékoli sportovní aktivity.

O LÉČBĚ

V jakých případech se mohu léčit sama?

Ženy, které pociťují příznaky infekce dolních močových cest poprvé, by měly vždy navštívit lékaře. V případě recidivy je samoléčba možná pouze při slabých projevech – tj. při jen nepatrně častějším nutkání k močení a mírných pocitech pálení při domočování. Pokud se však příznaky během dvou až tří dnů nezlepší, je návštěva lékaře nevyhnutelná. S návštěvou odborníka by neměla žádná žena v následujících případech: pokud objevila v moči krev, cítí silné pálení a řezání, dostala teplotu a má bolesti v bedrech.

Je při zánětech močového měchýře vždy nutné nasadit antibiotika?

Pokud se jedná o ženu, která má se zánětem močového měchýře zkušenosti, je nejjednodušší při prvních příznacích (pálení při močení, časté nutkání, popř. změna barvy a zápachu moče) zvýšit příjem tekutin, vyvarovat se přechodů z tepla do zimy a eliminovat pohlavní styk. Je-li však nástup onemocnění intenzivní a náhlý, pak je lepší začít užívat antibiotika.

Proč léčba antibiotiky nemusí každému pomoci jednou provždy?

Antibiotika zajistí, aby se bakterie dále ve sliznicích dolních cest močových a měchýře nemnožily. Neposilují však obranyschopnost sliznic pro možný příští bakteriální útok. Důležité je tedy i dodržování režimových opatření v době léčby a preventivně i po ní. Jde především o pitný režim a dobrou osobní hygienu. Ta by neměla být nadbytečná, příliš časté omývání genitálu sliznici přesušuje a v mikroprasklinkách se pak bakterie lépe zachytí.

V jakých případech mohou pomoci imunostimulanty?

Imunostimulanty mají smysl u žen, které trpí recidivami kvůli špatné obranyschopnosti sliznic močové trubice a měchýře. Při prvním onemocnění zpravidla předepisovány nebývají, doporučují se až po třetí či páté recidivě v závislosti na závažnosti a časové vzdálenosti mezi jednotlivými záněty.

Kdo mi může předepsat preventivní imunomodulační terapii?

Léky k posílení obranyschopnosti sliznic močové trubice a měchýře mohou předepsat všichni lékaři, kteří se podílejí na léčbě močových infekcí. Jsou to tedy gynekologové, praktičtí lékaři, internisté, pediatři a samozřejmě imunologové.

Existují pro předpis imunomodulantů nějaká omezení?

Imunomodulační léčiva nesmějí být podávána lidem s chronickou stagnací moče v močových cestách – například bakterií infikovaný zůstatek moči v měchýři kvůli zúžené močové trubici. Překážkou je i přítomnost cizího tělesa v močových cestách (močový kámen, močový katétr). Samozřejmě také nesmějí být při vyšetření zjištěny imunologické kontraindikace.

Jak je to s léčbou močové infekce u těhotných žen?

Se záněty dolních močových cest se v průběhu těhotenství nebo těsně po něm potýká až 40 procent žen. Viníkem je vyšší obsah cukru ve sliznicích močového cest i měchýře, který podporuje množení bakterií vyvolávajících zánět. Těhotné ženy by proto neměly podceňovat jakékoli příznaky infekce a měly by se léčit se pod vedením lékaře.